Szinte teljesen biztos vagyok abban, hogy láttál már olyan ezüst tárgyat (nem csupán ékszert!), amely korai csillogását feledtetve sötétszürkés-feketés matt fényt vett fel. Fontos tudnod, hogy ezt nem szennyeződés, kosz vagy por okozza, sőt ez még szerintem szépséghibának sem tudható be! De akkor pontosan mi ez és mit lehet tenni? Ebben a blogbejegyzésben erre keressük a választ!
Miért színeződhet el az ezüst?
Legyen szó bármilyen valódi ezüstből készült tárgyról, idővel elszíneződik. Van egy jó és egy rossz hírem. A jó hír az, hogy ez nem a te hibád. Ez egy teljesen természetes folyamat. A rossz hír az, hogy ebből adódóan semmit nem tehetsz azért, hogy ezt a folyamatot teljesen megállítsd.
Az ezüst egy olyan nemesfém, amely reagál a környezetében lévő kénre, így ha az ezüst ékszer kénnel találkozik, feketés réteg képződik rajta (ezüst-szulfid). Fontos, hogy ellentétben a rozsdával, ez nem károsítja az anyagot, csupán réteget képez rajta. A kéntől egyáltalán nem kell tartanod, természetes mennyiségben az egészségre teljesen ártalmatlan, és számtalan helyen előfordul körülöttünk, akkor is, ha nem vesszük észre. Ott van a levegőben, a termálvízben vagy épp egyes kozmetikai termékek összetevői között. Persze nem azt javaslom, hogy rohanj egyből a fürdőszobába és ellenőrizd le az összes krémedet, viszont a későbbiekben mondok pár tippet, hogyan óvhatod meg nagy becsben tartott ezüst ékszereidet a kén hatásaitól.
Én egyébként úgy gondolom, hogy a kénesedés nem rondít az ékszerek kinézetén – sőt, inkább nemesíti azt. Az ékszerek viselésének közbeni átalakulás egy szép folyamat, amitől még egyedibbé válik az ékszer, ám ha valaki ezt nem szereti, akkor érdemes törekedni az ékszereket eredeti állapotának megőrzésére.
Megelőzhetem az ezüst ékszer feketedését?
Igen és nem is. Mivel ez egy teljesen természetes folyamat, fogalmazzunk inkább úgy, hogy az ezüst ékszerek elszíneződése lelassítható, illetve ha esetleg már megtörtént, korrigálható. Ez utóbbi nagyon fontos, hiszen sokan úgy gondolják, hogy az elszíneződött ezüst tovább már nem hordható és a fiók – vagy rosszabb esetben a szemetes- alján a helye.
Néhány tipp az ékszerek állapotának megőrzése érdekében:
- Miután hazaértél, vedd le az ékszereidet és helyezd őket száraz, fénytől védett helyre, így kevésbé tudnak elszíneződni a levegő kéntartalmától. Persze ne pánikszobára vagy páncélteremre gondolj, egy száraz helyen lévő doboz vagy ékszertartó tökéletes tárolója lehet Glatt Jewelry darabjaidnak.
- Ha termálfürdőbe mész, semmiképp ne viseld az ezüst ékszereidet! Emlékszel, mit írtam a természetes feketedésről? A kénes víz ezt a folyamatot hatványozottan felgyorsítja.
- Néha törölgesd át ezüst nyakláncaidat, gyűrűidet, brossaidat vagy egyéb ékszereidet speciálisan erre a célra készült ékszertisztító kendővel vagy akár ezüsttisztító folyadékkal. Én minden webshopban történő rendelés esetén különleges, ékszertisztító kendőt mellékelek a csomaghoz, épp erre a célra.
- Amennyiben nem tudod/tudtad betartani a fentieket, fordulj ötvös szakemberhez, aki szakszerűen megtisztítja kedvenc ezüst ékszeredet a szennyeződésektől.
A feketedés/szürkülés tehát egy teljesen természetes folyamat, amit a fenti tippek segítségével lelassíthatsz. Én úgy vélem, bármilyen állapotban is legyen eredeti ezüst ékszered, mindig büszke lehetsz a választásodra. Ha a kor jelei mutatkoznak már rajta, akkor azért, hogy ilyen hosszú ideje hű társad; ha pedig arra törekedtél hosszú időn át, hogy ugyanúgy csillogjon, mint az első napokban, akkor pedig arra, hogy hosszú ideje sikerült megőrizned az ezüst eredeti fényét.